דף הבית >> מאמרים >> מדריך להבנת עיבוי


מדריך להבנת עיבוי
 


הקדמה


הלחות שמופיעה באופן פיתאומי במזג אוויר קר בחלק הפנימי או החיצוני של החלון, עלולה לחסום את הנוף, לטפטף על הרצפה או לקפוא על הזכוכית. עיבוי בחלק בפנימי של הזכוכית הוא סימן לרמת לחות גבוהה בתוך הבית. עיבוי בחלק הפנימי של הזכוכית הוא צורה של טל.
חשוב לציין שלחות רבה בבית עלולה להשפיע לא רק על החלון, אלא גם ליצור בעיות נוספות בתוך הבית שלך. להלן סימנים נוספים להמצאות רמה גבוהה של לחות בבית שלך:
הרגשה ש"לח" או "טחוב" בתוך הבית.
כתמים על משטחים שונים כגון הקירות.
עובש או קימחון על משטחים, או ריח מעופש
עיוותים במשטחי עץ.
שכבת צבע על הקירות נסדקת ומתקלפת.
הזעה על משטחים ממתכת.

מדריך זה יעזור לך לענות על שאלות על עיבוי.
 
מה זה עיבוי?
עיבוי מגיע כתוצאה מהתאדות של מים באויר. כאשר מים אלה מגיעים למשטח קר הם חוזרים למצב צבירה נוזלי ויוצרים שכבה של לחות על המשטח. לדוגמא, שכבה כזו נוצרת על השטח החיצוני של בקבוק מים קר העומד מחוץ למקרר לכמה דקות.

מה גורם לעיבוי?
כאשר אויר חם ולח בא במגע עם משטח קריר יותר, הלחות מתעבה. זאת משום שהאויר הקריר שליד המשטח הקר לא יכול לשאת את אותה רמת לחות כמו האויר החם יותר.

יש לי מים על החלון. מה זה אומר?
שכבת לחות על החלון היא סימן אזהרה. ייתכן שרמת הלחות בתוך הבית גבוהה מידי, ועלולה לגרום לנזק בחלקים אחרים של הבית.

מה זה לחות?
באויר יש תמיד רמה מסוימת של מים שהתאדו. אך לחות נוצרת כאשר קיימים הרבה מאוד אדים של מים. הלחות אינה גלויה לעין, אלא במצבים של קיטור או ערפל.

מאיפה מגיעה הלחות שבתוך הבית?
הלחות מגיעה ממקורות רבים. הזעה נורמאלית ונשימה של משפחה בעלת 4 נפשות, מוסיפה לאויר כחצי ליטר של מים לשעה. בישול 3 ארוחות ביום מוסיפות עוד כשני ליטר. כל מקלחת מוסיפה בערך חצי ליטר. כעיקרון, כל פעולה שבה משתמשים במים, כמו שטיפת כלים או רצפה, מוסיפה לחות לאויר. צמחים מוסיפים לחות, וכן שריפה של נפט, גז ושמן.

מהי לחות יחסית?
אויר יכול לשאת כמות מוגבלת של אדי מים, והכמות משתנה לפי הטמפרטורה. כאשר אויר בטמפרטורה מסוימת נושא את הכמות המקסימאלית של אדי המים שביכולתו לשאת, אומרים שיש לו 100% לחות יחסית. כך, כאשר הוא נושא מחצית מכמות זו, הוא נמצא ב 50% לחות יחסית. אויר חם יכול לשאת יותר אדי מים מאשר אויר קר. לכן, אויר ב °c0 ו  100% לחות נושא פחות מים מאשר אויר ב °c20 ו 100% לחות.

איך אני מודד לחות יחסית?
אתה יכול להשתמש בכי מדידה בשם היגרומטר. זכור שנתוני הלחות שנותנים בחדשות תקפים רק לגבי הלחות שמחוץ לבית, ואין להם השפעה על הלחות שבתוך הבית. קיימים בשוק מזגנים מיוחדים השולטים גם על רמת הלחות.

האם לחות רבה מידי עלולה להשפיע על בריאותי?
רוב המומחים מסכימים שרמת לחות גבוהה עלולה להשפיע על בריאותך. רמת הלחות הטובה נעה בין 30% ל 50%. רמות הגבוהות מ 65% עלולות לגרום למחלות נשימתיות אצל אנשים הסובלים מאסטמה ואלרגיות. רמות נמוכות מידי יגרמו ליובש בעור וגירוד.

איך משפיעה הלחות על הבית שלי?
לחות רבה מידי עלולה לדרדר את מצבו של כל סוג בית. היא יכולה לעבור בקירות ולהקפיא את הבידוד. לחות גורמת לנזקים בקירות ובתקרה, ולגידולים של עובש בתוך הבית.

איך הלחות עוברת דרך הקיר?
לחות באויר רטוב זורמת לכיוון אויר יבש כדי להגיע להשוות לחצים. בחורף האויר החם בתוך הבית לח יותר מהאויר הקר שמחוץ לבית. לכן כדי להשוות לחצים יכול לעבור דרך בטון, עץ, גבס ולבנים. הלחות יכולה לעבור בתוך הקירות החיצוניים. זה יכול לגרום לריקבון והחמרה במצב חומרי הבניין.

האם עיבוי קורה רק בחורף?
עיבוי שכיח יותר בחורף, אך קורה כל זמן שאדי מים באים במגע עם משטח בטמפרטורה נמוכה יותר.
נוחות. הנוחות בחדר תלויה בגורמים רבים: טמפרטורת האויר בחדר, טמפרטורת המשטחים בחדר (חלון, קירות), לחות יחסית, תנועת האויר, קרינת שמש ישירה.

לחות ונוחות בחורף
בחורף יותר נוח לנו עם אחוזי לחות גבוהים. כך אין תחושת יובש באף ובגרון. לפעמים אנו אפילו משתמשים במפזר אדים כדי להוסיף ללחות שבתוך הבית. רוב האנשים ירגישו בנוח כאשר אחוזי הלחות נעים בין 25% ל 60%, והטמפרטורה נעה בין °c19 ל °c22.
לחות ונוחות בקיץ טמפרטורה גבוהה בשילוב עם לחות גבוהה אינם נוחים. מזגנים בדרך כלל מוציאים את הלחות מהאויר בקיץ. בקיץ, רוב האנשים ירגישו בנוח כאשר הלחות תהיה בין 25% ל 60%, והטמפרטורה תהיה בין °c22 ל °c28.

כיצד לות בתוך הבית משפיעה עם עיבוי?
בחורף, כאשר הטמפרטורה שמחוץ לבית יורדת, הטמפרטורה של זכוכית החלון יורדת גם כן. הלחות שבאה במגע עם הזכוכית הקרה הופכת לטיפות מים. הטמפרטורה החיצונית, הפנימית ורמת הבידוד של הזכוכית ישפיעו על רמת העיבוי.

האם זה רעיון טוב להדליק מפזר אדים בחורף?
נשימת אויר עם לחות מסוימת מוסיפה לנוחות, מורידה חשמל סטטי ומפחיתה התכווצות של עץ. אך חיידקים ועובש אוהבים מפזרי אדים, ולכן חייבים לנקות באופן קבוע. חשוב גם לזכור את החסרונות הנ"ל של לחות גבוהה מידי (מעל 40%).

אם אני מגדיל את הלחות היחסית בבית שלי, האם אני יכול להנמיך את הטמפרטורה כדי לחסוך בחשמל?
קיים קשר בין חום, לחות ונוחות. אך הגוף מתרגל ללחות מהר מאוד, ובטמפרטורה נמוכה של החדר, אתה עדיין תרגיש שקר לך אפילו אם הלחות גבוהה.

חוץ מלכבות את מפזר האדים, אך אני יכול להנמיך את אחוזי הלחות?
תדאג שיהיה פתח איוורור לכל המכשירים שעלולים ליצור אדי מים כגון מייבש כביסה. בשל ליד חלון פתוח או קולט אדים. פתח חלון או הדלק וונטה כאשר אתה מתקלח. כאשר הטמפרטורה בחוץ יורדת, דאג שהלחות בבית תרד גם כן. בשורה תחתונה, לחות גבוהה זה בסדר, אך הורד אותה כאשר יש עיבוי.

האם כמות העיבוי תלוי בסוג החלון?
הטמפרטורה של חלונות מפרץ נמוכה יותר כתוצאה מכך שהם יותר פתוחים לתנאי מזג האויר, והם גם רחוקים יותר מהקירות המבודדים. לכן הם בדרך כלל קולטים יותר עיבוי מאשר חלונות רגילים. בזמן ההתקנה יש להוסיף חומר בידוד סביב החלון יותר מהרגיל כדי למנוע את העיבוי. אפשר גם להדליק מאוורר ליד החלו כדי להוסיף לזרימת האוויר, דבר שיוריד את רמת העיבוי.

איך וילונות ותריסים יכולים לעזור להפחית את העיבוי?
וילונות ותריסים מונעים למהאויר החם לזרום את הזכוכית וכך מורידים את רמת העיבוי.

מדוע נוצר פס עיבוי ברוחב 2.5 ס"מ לאורך מסגרת החלון, אך לא במרכז?
הפס נוצר כאשר יש מתכת במסגרת החלון שמקררת את הזכוכית בהיקף, אך לא במרכזה. זה לא קורה כאשר מסגרת עצמה מבודדת.  פס זה אינו מעיד על דליפה של אוויר דרך החלון.

מה גורם ללחות להצטבר בצד החיצוני של החלון?
זה טל, וזה לא יגרום לנזק לחלון עצמו. להיפך. אם טל מצטבר בצד החיצוני של החלון, אך הצד הפנימי של החלון נשאר חם, זה אומר שלשתי זגוגיות החלון השפעה נמוכה אחת על השנייה מבחינת טמפרטורה, דבר המעיד על רמה גבוהה ביותר של בידוד בחלון.

האם עיבוי מוגבר בצד הפנימי יזיק לחלון?
עיבוי מוגבר ירגום לצבע להתקלף מהמסגרת, ואפילו לגרום נזק למסגרת עצמה.

האם עיבוי יכול להיות זמני?
כן, ויש לכך 3 גורמים עיקריים:
1.      מבנה חדש: בטון, עץ וגבס חדשים מכילים רמה גבוהה של לחות. בעונה הראשונה שבה מחממים את הבית הלחות תתאדה לאט עד שתיעלם.
2.      ענות החימום: בזמן עונת הקיץ הבית יכול לספוג לחות שתתאדה בשבועות הראשונים בתחילת עונת החימום.
3.      שינויי טמפרטורה חדים.

איך חלון אנדרסן עם זכוכית High Performance Low E4 משפיע על הטמפרטורה?
לחלון זה 11 שכבות של מתכות בצד הפנימי של הזגוגית החיצונית. השכבה אינה נראית לעין, אך בחורף היא מונעת מהחום לצאת, ובקיץ היא מונעת מהחום להכנס.